Krepšelis 0.00 Eur

Kaip sutvarkyti bet kokį chaosą? 5S sistema namams

Kaip sutvarkyti bet kokį chaosą? 5S sistema namams

Dažnai sakoma, kad mūsų aplinka atspindi mūsų vidinę būseną – kokie esame mes, tokia ir aplinka. Toks požiūris labai aiškus: mūsų būsena kuria mūsų aplinką. Tačiau moksliniai tyrimai jau seniausiai įrodė, kad mūsų aplinka taip pat mus kuria!

Darbo aplinkoje dažniausiai ieškome susikaupimo ir kuo didesnės dėmesio koncentracijos. Namuose, atvirkščiai - norime atsipalaiduoti, nes čia ilsimės, leidžiame tokį brangų savo laisvalaikį su mylimais žmonėmis.

Mus supanti aplinka daro didelį poveikį mūsų vidinei būsenai – intuityviai tai jaučiame, todėl neišvengiamai skiriame dėmesio ir laiko tvarkymuisi. Deja dažnai mūsų pastangos yra trumpalaikės – „tvarka“ netrukus grįžta į savo buvusį stovį, o mūsų būsena tampa priešinga tai, kurios taip trokštame – darbe esame išsiblaškę, o namuose - įsitempę. Bet kodėl taip? 

Daugeliui iš mūsų pažįstama situacija: nuolat tvarkome namus, tačiau jie vis tiek netvarkingi. Nuolat „auklėjame“ šeimos narius, kad jie padėtų daiktus į vietą, tačiau jie vis tiek to nedaro. Kaupiame daiktus, kad būtume pasiruošę įvairiausioms situacijoms, tačiau prireikus jų nerandame. Atrodo labai paprastas dalykas – „susitvarkymas“ – tampa varginančia rutina, kuriai skiriame daug jėgų, tačiau namai ir darbo vieta vis tiek skęsta betvarkėje.

Dažniausia „netvarkos“ priežastis yra ta, kad mes tvarkome, bet neorganizuojame savo aplinkos. Skirtumas tarp „tvarkyti“ ir „organizuoti“ – esminis. Tvarkymąsis yra tik vienas iš penkių daiktų organizavimo etapų. Ir kol jį atliksime apeidami pirmą ir antrą etapus, tol jis bus nuolatinis ir nesibaigiantis procesas. Kuomet tvarkome savo namus, mes tiesiog perkeliame daiktus iš vienos vietos į kitą – „suslepiame“ juos spintose, pastatome lentynose ar sudedame į dėžes – erdvė vizualiai atrodo tvarkingai. Tačiau mūsų gyvenimo būdas, mūsų įpročiai, mūsų daiktai ir daiktų laikymo būdas nepasikeitė, todėl labai greitai „tvarka“ grįš į buvusią padėtį.

Jeigu niekas nepasikeitė, kodėl rezultatas turėtų būti kitoks?

Turbūt visoms gerai žinomas pavyzdys su spinta. Viską išskalbiau, sudėjau, sulanksčiau. Prireikė kažkokio daikto, skubėjau, ieškojau, neradau, viską išverčiau. Ir štai prašom, vėl galima tvarkyti nuo pradžių. Iki sekančio karto, kada vėl viską išversim arba po truputį suversim ir vėl tvarkysim. Toks yra tvarkymosi procesas. Jeigu ir toliau tvarkysimės tokiu pačiu būdu, tvarkymuisi galo nebus. Kaip išeiti iš šio užburto rato?

Vietoj tvarkymo - organizavimas!

Jeigu mes organizuojam savo aplinką, sukuriam tokias sąlygas, kuriose būtų lengva tvarką palaikyti, t.y. sukuriam tokias sąlygas, kuriose nesugebėtume jos apversti, kad mums tiesiog nereikėtų to daryti.

Todėl:

  1. pirmas klausimas visada būna, ar visi daiktai, kuriuos mes naudojame yra mums reikalingi,
  2. antras klausimas, pvz. kaip sudėti daiktus, kad jų nereikėtų ieškoti ir būtų paprasta padėti atgal į vietą.

Pvz. ta pati spinta – kaip sudėti / sukabinti drabužius, kad juos visus matyčiau ir greitai galėčiau atrasti reikiamą. Ir ne mažiau svarbu – daiktų sudėjimas turi būti toks, kad daiktą galėtume lengvai padėti į vietą. 

Turbūt niekam ne paslaptis, kad namai apsiverčia ne todėl, kad pajudinam daiktus, o todėl, kad nepadedam jų į vietą. 


Kaip mes savo aplinką suorganizuosime, tokias emocijas ji mums ir kels, tokią mūsų vidinę būseną sukurs. Tenka pripažinti, kaip jaučiamės, taip ir gyvename, kaip jaučiamės, taip ir dirbame. Mūsų aplinka turėtų pagelbėti mums sukurti tokią vidinę būseną, kuri mums tuo metu reikalinga.

Ar yra būdas, kuris galėtų padėti kiekvienam su turimais resursais sukurti tokią aplinką, o kartu ir tokią būseną, kokia mums yra reikalinga?


Paprastą, bet efektyvų sprendimą pateikia japonų – 5S namuose – metodika. Ji pagelbėja efektyviai suorganizuoti bet kokią erdvę ir leidžia įvesti ilgalaikę tvarką netgi kompiuteryje. 5S - tai penki elementai, kurie gali būti naudojami ir atskirai, tačiau tik pritaikyti visi kartu leis jums palaipsniui sukurti namus, kurie „neapsiverčia“.

  • Pirmas žingsnis – atsikratyti nereikalingų daiktų - (1S) Surūšiuok daiktus. Jūsų erdvėse turėtų likti tik jūsų naudojami ir tikrai jums reikalingi daiktai. Jeigu namus ar darbo stalą paversime “sandėliu”, nuolat tvarkysimės, tačiau prireikus vis tiek nerasime reikalingų daiktų.
  • Tuomet, kai tvarkomoje erdvėje lieka tik mums reikalingi daiktai, keliaujame prie antro etapo - (2S) Surask jiems vietą. Kiekvienas reikalingas daiktas namuose turi atrasti savo nuolatinę laikymo vietą. Kaip galime tikėtis, kad šeimos nariai padės daiktą “į vietą”, jeigu jos nėra?

  • Ir tik tuomet, kai atsikratėme nereikalingų daiktų ir nusprendėme, kur laikysime naudojamus daiktus, pareiname prie trečio etapo - (3S) Sutvarkyk. Tai yra toks tvarkymas, kokį jį ir pažįstame - išvalome daiktų laikymo vietas – lentynas, spintas, stalčius ir visus paslėptus kampus. Nebelieka jokių šiukšlių, dulkių kamuolių ir tamsių užkaborių. Antra, “šviežiai” sudedame naudojamus daiktus.

  • Namų organizavimas šioje vietoje jau yra atliktas, todėl laikas pereiti prie palaikymo - (4S) Sukurk sistemą, sukurk naują įprotį. Tam panaudojame priemones, kurios palengvins mums nustatytos tvarkos palaikymą bei susitariame dėl nedidelių tvarkos palaikymo taisyklių, pvz. kas ir kada išplauna indus arba kur sudedame nešvarius skalbinius?

  • (5S) Stebėk ir reaguok. Taisyklė paprasta – kiekvienas šeimos narys tvarkosi savo daiktus, tačiau jeigu neprižiūrėsime, kad nustatytos tvarkos būtų laikomasi, ji palaipsniui degraduos. Todėl reikalinga didelė kantrybė mokantis pačiam ir savo pavyzdžiu “mokant” namiškius.

Tinkamai pritaikius 5S bet kurioje erdvėje, ji ne tik tampa “efektyvi”, t.y. mes greitai randame reikalingus daiktus, tačiau ji atgyja naujomis spalvomis, tampa erdvi ir “švari” – visomis šio žodžio prasmėmis. Įsileidę šviežio oro gūsį į savo namus, įsileisite jo ir į kitas savo gyvenimo sritis – tai patikrinta ir veikia!

Su specialisto ir komandos pagalba - viskas dar paprasčiau!

 

Jau GREITAI, nuotoliniai  mokymai internetu: 

Protingi namai: tvarkykis greitai, gyvenk lėtai. 5S sistema namams.

Geriausia kaina tik DABAR!

 

 

REGISTRUOTIS


 

EGLĖ KUKLIERIŪTĖ
5S susitvarkymo metodikos
(taip pat - Lean ir standartizuotų
valdymo sistemų) konsultantė, padedanti
žmonėms ir įmonėms organizuoti bei
harmonizuoti erdves.                                        

                   
...atgal