Krepšelis 0.00 Eur

Namų tvarkymas- vienas malonumas?!

Namų tvarkymas- vienas malonumas?!

Kodėl namuose kyla būtinybė tvarkytis? Kai vyrauja tvarka- namai jaukesni ir žmonės laimingesni, nėra netikėtų svečių apsilankymo streso. Dažno namuose jaukimo specialistų būna 3-4 ar net daugiau, o tvarkos palaikymui savanorių sunku surasti. Kaip padaryti, kad kasdienis namų tvarkymas nepareikalautų nuolat aukoti savo brangaus laiko ir izoliacijos nuo netikėtų svečių? Paprasta! Tiesiog išmokite pažvelgti į namų ruošą su šypsena veide. Namų tvarkymas tikrai gali teikti džiaugsmą ir malonumą. O jūs daugiau niekada nesigėdinsite savo namų ir nejausite kaltės. Jūsų širdis prisipildys džiaugsmo, o namai - ramybės ir jaukumo.
Pirmiausia, ką turite padaryti-
 baigti aimanuoti, pakilkit ir pradėkite ką nors daryti! 
Įsidėmėkite 3 svarbiausius dalykus, ką Jūs turite padaryti jau šiandien:

 • Apsirenkite nuo galvos iki kojų normalius drabužius, susišukuokit, pasidažykit, avėkite patogią avalynę. Ir jeigu tik kažkas paskambins į duris, jūs visą laiką būsite pasiruošę jas atidaryti! Apsirengę ir apsiavę patogią avalynę jūs jausitės ir elgsitės visiškai kitaip, bei būsite pasiruošę bet kuriuo momentu išeiti!
 • Visada paklokite lovas.
 • Visos kriauklės (ypač virtuvės) turi nuolatos blizgėti. Išblizginkite kriauklę-tvarka prasideda nuo blizgančios kriauklės!

Taip pamažu artėsite prie tvarkos ir jaukumo namuose. Juk namai tapo nešvarūs ne per vieną dieną ir nereikia forsuoti, kad taptų švarūs per vieną naktį. Tvarkymuisi kaip ir bet kokiai kitai veiklai galima naudoti “apelsino” metodą, kai dienos darbai padalinami skiltelėmis- t.y. darbui skiriama 25 min. laiko, po jų 5 min. pertrauka, o po pertraukos tęsiame jei reikia pradėtą darbą arba imamės naujo.
Kasdien skirkite 25 minutes šlamštui atsikratyti. Kiekvienas gali padaryti kažką naudingo per 25 minutes. Tiesiog nusistatykite laikmatį 25 minutėms ir atsikratykite bet kokio šlamšto ir kai laikas baigsis - sustokit!
Darykite nuolatines pertraukėles- tvarkymasis neturi būti maratonas! Padarykite 5-10 minučių pertraukėles po kiekvienos šlamšto atsikratymo užduoties, kad pailsėtumėte, nusiramintumėte ir suplanuotumėte ką toliau veiksite.
10 taisyklių, kurios padės užtikrinti nuolatinę tvarką:

 • Kriauklės (ypač virtuvės kriauklė) turi nuolatos spindėti!
 • Kiekvieną dieną apsirenkite taip, kad nebūtų gėda svetimam žmogui atidaryti duris. Nepamirškite avalynės!
 • Kiekvieną dieną atlikite ryto* ir vakaro** rutinas.
 • Neleiskite kompiuteriui blaškyti jūsų dėmesio.
 • Jeigu kažkokį daiktą paimate, visada padėkite jį atgal į savo vietą, pratinkite ir šeimos narius taip elgtis.
 • Vienu metu darykite tik vieną darbą!
 • Tvarkydamiesi ištraukite tik tiek daiktų, kad spėtumėte juos sutvarkyti per 1 valandą.
 • Kasdieną skirkite dėmesio sau: arba ryte, arba vakare.
 • Visus darbus atlikite kiek galite greičiau. Kad liktų daugiau laiko sau.
 • Šypsokitės, net jei nesinori. Juk jei nusprendžiate, kad namų tvarkymas- malonumas, tai būtinai taip ir bus!
 • Nepamirškite kasdien juoktis ir lepinti save. Jūs to nusipelnėte.

*Ryto rutina apima: lovos paklojimą, kriauklės ir klozeto valymą, indaplovės iškraustymą, skalbyklės pajungimą, mėsos iš šaldiklio išėmimą.
Dienos rutina: skalbinių džiovinimas, reikalingi skambučiai, 25 min. šlamšto atsikratymui, karštų taškų*** gesinimas, dienos užduoties atlikimas, vakarienės gamyba.
**Vakaro rutina: indų plovimas ar indaplovės įjungimas, virtuvės sutvarkymas, skalbinių užkrovimas, pasiruošimas kitai dienai. 
Rutinas reikia susidėlioti taip, kad geriausiai atitiktų Jūsų gyvenimo būdą: dirbantieji dienos rutinas gali atlikti pasirinktinai ryto ar vakaro rutinos metu.
Norint susitvarkyti namus palaipsniui, tikslinga juos suskirstyti zonomis ir numatyti kokiomis mėnesio dienomis tam tikrai zonai skirsime ypatingą dėmesį. Tarkime:
1 zona: įėjimas, prieškambaris, valgomasis (mėnesio 1-3 dienos)
2 zona: virtuvė (mėnesio 6-10 dienos)
3 zona: vonia ir papildomas kambarys (mėnesio 13-17 dienos)
4 zona: miegamasis (mėnesio 20-24 dienos)
5 zona: svetainė (mėnesio 27-31 dienos).

Norėdami pakeisti nusistovėjusius įpročius naujais, kiekvieną mėnesį ugdykime vis kitą įgūdį, kuris per 21 dieną tikrai virs įpročiu. Pavyzdžiui:

 • Sausio mėnesį – rytais blizginame kriauklę.
 • Vasario mėnesį - atsikratome šlamšto per 25 minutes.
 • Kovo mėnesį - apsirengiame ir apsiauname batus.
 • Balandžio mėnesį – rytais pasiklojame lovą.
 • Gegužio mėnesį - vienu metu darome tik vieną darbą.
 • Birželio mėnesį - geriame vandenį.
 • Liepos mėnesį – valome vonios kambarį.
 • Rugpjūčio mėnesį – skalbti.
 • Rugsėjo mėnesį - vakaro rutina.
 • Spalio mėnesį- ryto rutina.
 • Lapkričio mėnesį- paėmę daiktą, grąžinkime jį į vietą.
 • Gruodžio mėnesį- skirti dėmesio sau ryte ar vakare.

Skubus tvarkymasis. Po keleto dienų turėsite daug svečių, ko griebtis?


Kiekvienam buvo tokių akimirkų. Laukiate svečių, namuose betvarkė, o laiko susitvarkyti nėra. Žemiau pateikiame rekomendacijas, kaip atlikti skubų kritinį tvarkymąsi, bet be ryto bei vakaro rutinų jūsų namai po poros dienų vėl bus apversti.

 • 1. Apsirenkite, apsiaukite batus, susitvarkykite plaukus, moterys privalo pasidarykite makiažą (jeigu jį darosi). Pasileiskite smagios muzikos. Užsidekite žvakę, smilkalų.
 • 2. Nusistatykite laikmatį ir praleiskite 25 minutes virtuvėje. Pradedame virtuvėje, nes kai čia yra tvarka, ji išplinta po visas namų kertes. Pirmiausia iššveiskite kriauklę, jei nešvari. Ištuštinkite indaplovę. Kai laikmatis suskambės, baikite darbus virtuvėje ir eikite į svetainę.
 • 3. Nusistatykite laikmatį ir 25 minutes tvarkykite kavos staliukus, žaislus, žurnalus. Paimkite dėžę ir sukraukite į ją viską, kad nepriklauso svetainei. Turėkite kartu ir šiukšlių maišą. Kraukite į jį viską, kas nereikalinga. Nesijaudinkite dėl rūšiavimo, jūs galėsite juos atrinkti po to, kai sutvarkysite kambarį. Kol kas mes susikoncentruojame į tai, kad namai būtų tinkami priimti svečius. Kai laikmatis suskambės, baikite darbus svetainėje ir keliaukite atgal į virtuvę.
 • 4. Virtuvėje vėl nusistatykite laikmatį 25 minutėms ir dirbkite toliau. Nesiblaškykite ir neužsiimkite tvarkyti spintelių. Tvarkome tik paviršius. Jūsų tikslas- namus padaryti reprezentatyvius, ne idealiai tvarkingus. 
 • 5. 25 minutės skiriamos vonios kambariui. Išvalykite vonios kriauklę, iššveiskite tualetą, surinkite nešvarius rankšluosčius ir drabužius, sudėkite į skalbinių krepšį.
 • 6. Kai laikmatis suskamba, laikas grįžti į virtuvę. Dar 25 minutes. Nuvalykite dulkes ir išplaukite grindis. Mes galime bet ką padaryti per 25 minutes. Dirbkite, kol suskambės laikmatis. Tada vėl grįžkite į svetainę.
 • 7. Svetainėje tęskite daiktų rinkimą. Kai jau viskas savo vietose, išsiurbkite kambarį ir nuvalykite dulkes.
 • 8. Kas 25 minutes darykite 5 minučių pertraukėlę. Pasivaikščiokite aplink, pasižiūrėkite, kiek spėjote padaryti per 25 minutes. Nusistatykite laikmatį 5 minutėms ir pailsėkite.Po trečios apelsino skiltelės (25 min.) pasidarykite 15 minučių pertrauką ir išgerkite puodelį kavos ar kito mėgstamo gėrimo.

Taip per 2,5 valandos jūsų namų veidas pasikeičia neatpažįstamai.
Pritaikykite “apelsino” metodą prie kitų savo ir šeimos poreikių. Principas paprastas: susikaupiate vienam darbui 25 minutes ir einate prie kito. Nustebsite, kiek daug padarysite per vieną dieną!


Skirkite 25 min. kasdieniam šlamšto atsikratymui

Namai negali nuolat būti švarūs –jei jūs turite per daug daiktų. Skirkite 25 min. tvarkymuisi kiekvieną dieną. Tik tiek. Čia pateikti penki būdai, kurie padės atsikratyti šlamšto ir tuo mėgautis!
27 metimai
Ši užduotis atliekama kaip galima greičiau. Paėmę šiukšlių maišą, pereikite savo namus ir surinkite 27 daiktus išmetimui. Nesustokite, kol neturėsite 27 daiktų. Tada užriškite šiukšlių maišą ir jį išmeskite. NEŽIŪRĖKITE Į MAIŠO VIDŲ!
Paimkite kitą tuščią dėže, pereikite savo namus ir surinkite 27 daiktus labdarai. Šio metodo moko Suze Orman savo knygoje “Drąsa būti turtingu”. Dėl to jūs pasijusite geriau. Kai tik užpildysite dėžę, nuneškite ją į automobilį, - taip sumažės pagunda grąžinti daiktus atgal.
Jeigu turite du vienetus kažkokio daikto, kai reikalingas tik vienas, atsikratykite mažiau norimo daikto.

***Karšto taško gesinimas
Kas yra karšti taškai? Karštas taškas tai tokia vieta, kurioje ilgą laiką buvo kaupiami įvairiausi daiktai, kai nenorima daiktų padėti į jiems skirtas vietas. Žinokite, kad šlamštas traukia šlamštą! Dažnai namuose atsiranda tokia vieta, kurioje namiškiai nuolat kažką palieka. Jūsų tikslas sunaikinti šlamšto kaupimo tašką pačiose užuomazgose. Antraip ši vieta taps namus bjaurojančia juodąją skyle!
Žaidimas „Šlamšto medžioklė“ daiktų išmetimui sąrašas
Žurnalai
Katalogai
Laikraščiai
Pasenęs apsauginis kremas
Seni kosmetiniai pieštukai
Pasibaigusio galiojimo vaistai
Nerašantys tušinukai
Seni dantų šepetėliai
Išdžiūvę markeriai
Kojinės be poros
Senos pėdkelnės
Tušti valymo priemonių buteliukai
Žaisliukai iš greito maisto restoranų
Senos kempinės ir šluostės
Tušti ledų kibirėliai (dėžutės)
Tušti plaktos grietinėlės indeliai
Sunešioti batai
Bet kurie skylėti, nepataisomi rūbai
Gumos juostelės
Nereikalingos sąvaržėlės
Tuščios fotojuostelių dėžutės
Įvairios virvelės
Plastikinių stiklinių dangteliai (su skylute šiaudeliui) be stiklinių
Plastikinės stiklinės be dangtelių
Seni dažai, kurių niekas nenaudoja
Tuščios dribsnių dėžutės virtuvinėse spintelėse
Buteliukai nuo losjonų
Didelės plastikinės stiklinės iš greito maisto
Servetėlės, šiaudeliai, ketčupo, garstyčių, druskos, pipirų paketėliai iš restoranų
Netinkamos vizitinės kortelės
Išdžiūvę augalai
Plastikiniai buteliai
Stikliniai buteliai
Buteliai nuo pieno
27 pavadinimų bevertis paštas (reklaminiai laikraščiai, lapeliai ir kt..)
Tušti stiklainiai (gali būti po kriaukle)
Seni vadovėliai
Puodai, kurių nekenti
Tuščios dėžutės
Popieriniai maišeliai
Papuošimai iš dirbtinių arba sausų gėlių
Tikra eglutė
Eglutės žaisliukai, kuriais tu nepuoši eglutės
Produktai, kurių galiojimas pasibaigęs, virtuvinėse spintelėse
Produktai, kurių galiojimas pasibaigęs, šaldytuve
Seni plastikiniai maišeliai
Senos telefonų knygos
Nevalgomi produktai iš šaldiklio
Kompiuterinės programos seniems kompiuteriams
Nereikalingos vazos
Senos baterijos
Beveik sudegusios žvakės
Labai senos valymo priemonės
Saldainiai, likę nuo Kalėdų
Viskas, kas sulūžę
Tušti šampūno buteliukai
Muilo likučiai
Sunešioti apatiniai
Seni kalendoriai
Senos plastikinės dėžutės be dangtelių
Sena kosmetika
Sunešioti liemenukai
Virtuvinės smulkmenos, kurių nekenti
Įskilę puodeliai
Nereikalingos stiklinės, iš 6 likę 2
Virimo knygos, kurių nesi atsivertęs paskutinius 12 mėnesių.
Seni akiniai
Seni losjonai
Sulūžę CD dėklai
Virtuvės įrankiai, nenaudoti paskutinius 12 mėnesių.

Įtraukite šiuos žaidimus į namų tvarkymo repertuarą ir nustebsite kaip greitai Jūsų namai suspindės nauju jaukumu, o namų tvarkymas taps ne prievole, o galimybe pagerinti savo organizacinius sugebėjimus. 

www.TurtingaMoteris.lt
Parengta pagal flylady.net

...atgal