Krepšelis 0.00 Eur

Laiko planavimas

Laiko planavimas


-Norint sėkmingai tvarkyti savo laiką, kompasas yra svarbesnis už laikrodį.-
Stephen Covey

Artūras Šopenhaueris teigė: “Kiekviena diena yra mažas gyvenimas, kiekvienas pabudimas ir kėlimasis yra tarsi nedidelis gimimas, kiekvienas gaivus rytas – trumpa jaunystė ir kiekvienas ėjimas miegoti bei užmigimas yra maža mirtis.”
Tačiau daugelio iš mūsų diena prasideda be plano ir tikslo. Mes pamirštame, kad laikas per daug brangus, kad jį leistume beprašmiškai. Mums atrodo, kad laiko męs turime pakankamai. Tačiau būkite sau nuoširdūs, gi męs esame sau daug ko prižadėję, netgi labai labai daug ko prižadėję, argi ne taip? O dabar dar pagalvokite, kurį iš tų pažadų jūs sau iš tikrųjų išpildėte? Daugelis iš jūsų, atsakys, kad nė vieno...
“Laikas per daug brangus, kad jį švaistytume darydami ne tuos dalykus, kuriuos reikia”, - teigė garsus aktorius Heinz Ruhmann. Tad pagalvokime kaip mes elgiamės su savo laiku, kaip mes vertiname kitų laiką ir pasvarstykime kaip mes galėtumėme planuoti savo laiką efektyviai.
Pirma, jei norite gerokai išsiskirti iš kitų, jums tereikia būti punktualiam. Taip nugalėsite visus, esančius “kasdienybės lenktynių trasoje”. Jūsų pokalbio partneris ar partnerė įvertins jūsų tokį elgesį, net jei jums to tiesiogiai ir nepasakys. Laiku atvykdamas į sutartą susitikimo vietą aiškiai parodote, koks jums vertingas paties ir partnerio laikas. Taip pat, jūs patvirtinate, koks šis žmogus jums svarbus.
Dažnas iš jūsų pasakytų, kad niekas specialiai nevėluoja. Kad jums sutrukdo transporto problemos, nuolat skambantis telefonas, įtampa jūsų biure, šeimyninės problemos. Tačiau visi šie pasiteisinimai turėtų palikti jūsų žodyną.
Antra, ruošdamiesi susitikimams suplanuokite tarp jų nemažas pertraukas. Tikėkitės, kad gali būti trukdžių. Susitikimo laiką suplanuokite taip, kad visuomet tarp jų liktų laiko netikėtiems įvykiams. Tarkim jei važiuojate greitkeliu, tai neužmirškite, kad piko valandomis reikia tikėtis “judėjimo vėžlio žingsniu”. Spūstys retai būna netikėtos, ir kas tai žino, planuodamas savo laiką visada į tai atsižvelgs ir paskirs kelionei pakankamai laiko. Jei atvykstama anksčiau negu tikėtasi, laiką išnaudokite taip pat efektyviai. Galite tiesiog pasiruošti susitikimui, apsvarstyti apie ką kalbėsite, o jei tai jau esate padaręs, visada turėkite kokią tai idomią knygą, išnaudokite nenumatytą laiką savo tobulėjimui. Manau, jums gerai žinomas ir priešingas atvejis, jei jau skaitote šį straipsnį. Kai iš namų ar biuro išvažiuojate per vėlai, tai atrodo, jog visas pasaulis nusiteikė prieš jus. Privažiavus sankryžą jums užsidega raudona, ir taip prie kiekvienos sankryžos, degalų bakas beveik tuščias, o atvažiavus tenka sukti ne vieną ratą, kol randate vietą, kur pasistatyti automobilį. Apimtas didžiulės įtampos išlipate iš automobilio ir į susitikimo vietą jau bėgate. Suprakaitavęs, nusiplūkęs ir galbūt ką nors iš to “strioko” pamiršęs automobilyje jūs atbėgate į susitikimą. Ir kaip manote, kokį įspūdį padarote būsimam pašnekovui? Į šitą klausimą atsakykite sau patys. O kai atsakysite, manau suprasite, kaip svarbu planuoti savo laiką.
Trečia, jūs esate vertas, kad nustatytumėte susitikimų su savimi laiką – tuo metu visą dėmesį skirsite tik sau. Tai labai svarbu. Didžiausias jūsų kapitalas esate jūs pats. Daug geriau laiku pasirūpinti savo sveikata, negu tada, kai jau sergate. Taigi jūs turite teisę rezervuoti laiko keliems privatiems pabuvimams per dieną su savimi. Pailsėti dešimt minučių kas dvi valandas jūsų kūnui ir bendrai savijautai yra daug geriau negu tik per pietus valandą. Pailsėjus jums, daug geriau planuosis jūsų laikas.
Gėtė sakė: “Palyginus su sugebėjimu vienos vienintelės dienos darbą prasmingai sutvarkyti, visa kita gyvenime yra vaikų žaidimas.” Ištiesų, kaip bebūtų gaila, daug nesusipratimų randasi vien todėl, kad nemokame organizuoti savo laiko ir leidžiamės blaškomi kaip lapai vėjo. Tie, kas mokosi būti drausmingi ir kiekvieną vakarą sudaro kitos dienos veiklos planą, gali daug tikslingiau dirbti ir yra geriau pasiruošę įvairiems trukdžiams. Tai darant dienos užduotys suskirstomos pagal svarbą, pvz: 1 – pats svarbiausias prioritetas, 2 – svarbus prioritetas, 3 – ne toks svarbus prioritetas, 4 – gali perimti ir atlikti kas nors kitas, 5 – nesvarbu. Atkreipkite dėmesį į tai, kad tarp svarbiausių užduočių planuojant būtų įterptos pertraukos arba atliekami ne tokie svarbūs darbai. Tada galėsite šiek tiek atsipūsti ir kupinas jėgų imtis kitų užduočių. Taip pat labai svarbu, kad vienai dienai suplanuotumėte ne per daug svarbiausių užduočių. Užtenka dviejų ar trijų. Daugiau būtų per didelis krūvis, o dėl per didelio krūvio neretai kyla įtampa. O dėl įtampos mūsų dienotvarkė visiškai išsibalansuoja. Tad planuokite savo laiką, taip jūsų gyvenimas taps paprastesnis!

...atgal